Maseczki ochronne

Obecnie maseczki są coraz częściej pojawiającym się elementem życia codziennego. Można powiedzieć, że ich widok już nikogo nie dziwi, jak to jeszcze było kilkanaście lat temu. Maseczki ochronne kojarzą nam się głównie z lekarzami podczas operacji, czy z pielęgniarkami – nic dziwnego, najczęściej są one stosowane właśnie przez personel medyczny. Niemniej maseczka antywirusowa coraz częściej spotykana jest w zakładach pracy, laboratoriach, czy nawet miejscach publicznych. Aby móc w pełni wykorzystywać potencjał maseczek w codziennym życiu, warto poznać, do czego dokładnie one służą. Jak powinno się prawidłowo używać maseczek? Co dokładnie dają maseczki antywirusowe ?

Co nieco historii – jak powstały maseczki?

Maseczki ochronne nie towarzyszą nam od zawsze. Po raz pierwszy idea zakrywania sobie ust i nosa bawełnianym materiałem zrodziła się w 1896 roku, a jej autorem został Jan Antoni Mikulicz-Radecki. Taki, można powiedzieć, prototyp maseczki towarzyszył głównie lekarzom podczas przeprowadzania operacji – tak zwana maseczka chirurgiczna. W dzisiejszych czasach, mimo że maseczki wciąż służą w jednym celu, przeszły wiele przemian i udoskonaleń. Przestały być wizytówką jedynie personelu medycznego, ale wkroczyły do codziennego życia w wielu rozmaitych formach, jako maseczki antywirusowemaseczki chirurgiczne, czy ochronne. Obecnie maski chronią przed różnorodnymi czynnikami zewnętrznymi – pyłem, wirusami, gazami, czy chemikaliami.

Nieprawidłowe noszenie maseczki może zaszkodzić – czyli, jak nosić maseczkę?

Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ogromne znaczenie dla naszego zdrowia ma prawidłowe noszenie maseczki. Nawet samo założenie powinno odbywać się w określony sposób. Warty podkreślenia jest fakt, że źle dobrana, dopasowana, czy nieodpowiednio użytkowana maseczka może nieść poważne konsekwencje, jak choćby choroby układu oddechowego. Jak powinna być używana maseczka ochronna?

  • Dezynfekcja rąk przed założeniem maseczki. Maseczka ochronna, aby została prawidłowo założona, należy uprzednio zdezynfekować ręce – najlepsze w tym celu okazują się płyny na bazie alkoholu.
  • Zmiana maseczki w ciągu dnia. Niewiele osób pamięta by wymieniać swoją maseczkę w ciągu dnia na nową. Jest to o tyle ważne, że w ciągu dnia maska może zawilgnąć od wydychanej pary lub poluzować się i przestać ściśle przylegać do twarzy.
  • Maseczka ochronna nie powinna być dotykana w ciągu dnia za pomocą niezdezynfekowanych rąk.
  • Jednorazowe stosowanie jednorazowych maseczek. Stosując bardzo popularne, jednorazowe maseczki chirurgiczne, nie należy zapominać, że są one przeznaczone do jednorazowego użytku i pod żadnym pozorem nie wolno używać ich wtórnie.

Jakie są rodzaje maseczek? Która będzie najlepsza?

Jako, że produkcja coraz nowszych modeli maseczek wciąż się rozwija – rynek nieustannie wzbogaca się o nowe modele przeznaczone w różnym celu. Do dwóch najpopularniejszych typów należą:

  • maseczka chirurgiczna – tego rodzaju maski powstały specjalnie w celu unikania przedostawania się mikroskopijnych cząsteczek – rzędu 100 μm; maseczki chirurgiczne służą głównie lekarzom na salach operacyjnych;
  • maseczka antywirusowa – zadaniem maseczek antywirusowych jest głównie ochrona przed wirusami i powstrzymanie ich rozprzestrzeniania się.

Powered By WordPress | FT Directory Listing