Zalety i wady jednorazowych maseczek chirurgicznych

1. Zalety

Niezwykle ważna jest profilaktyka chorób zakaźnych, świadomość osób na ten temat spowodowała to, iż coraz więcej z nich sięga po maski ochronne. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza jednorazowe maseczki chirurgiczne. Za ich wyborem przemawia ich zadowalająca skuteczność i niska cena. Po maseczki jednorazowe sięgają zwłaszcza chirurdzy, którzy cenią sobie ich zdolność do przepuszczania powietrza, przez co nawet przez długi czas operacji, mogą oni swobodnie oddychać. Zgodnie z normą EN 14683 dla najlepszej skuteczności maska ochronna z włókniny spełnia kryteria dla masek typu II. Dzięki temu ze względu na wysoką filtrację i idealne dopasowanie do twarzy, zapewnia optymalną ochronę antybakteryjną. To rozwiązanie wygodne i praktyczne, do codziennej ochrony przed wirusami czy zanieczyszczeniami z powietrza.

2. Wady

Maseczki jednorazowe mają również parę wad. Jeśli zostaną założone w nieodpowiedni sposób, wówczas ochrona przed przenoszeniem chorobotwórczych drobnoustrojów zostanie widocznie zmniejszona. Z tego względu tak dużą wagę przykłada się do odpowiedniego stosowania maseczki, która musi doskonale przylegać do twarzy, niwelując wszelkie wolne przestrzenie, przez które mogłyby się przedostać niepożądane drobnoustroje. Maska medyczna nie może być noszona zbyt długi czas, gdyż stopień ochrony w takim wypadku także się znacznie obniża, gdyż maska nabiera wilgoci, która stwarza dobre środowisko do rozwoju i namnażania się wirusów. Maseczki powinno się więc regularnie wymieniać, plusem jest jednak to, że są sprzedawane także przeważnie w większych opakowaniach. Na rynku np. w sklepie natureplace dostępne są opakowania po 50 czy 100, a nawet więcej maseczek, zakup większej ilości jest w większości bardziej opłacalny aniżeli zakup pojedynczych sztuk.

Komu radzi się nosić maseczkę ochronną i z jakich względów?

Maska chirurgiczna może być noszona właściwie przez wszystkie osoby, które w jakimś stopniu są narażone na działanie patogenów. Mogą być stosowane przez osoby dorosłe, a nawet małe dzieci o obniżonej odporności. Maseczki medyczne są idealnym rozwiązaniem dla osób podróżujących często komunikacją miejską, gdzie ma się styczność ze sporą ilością osób, co zwiększa ryzyko przedostania się wirusów do górnych dróg oddechowych. Maseczka antywirusowa jest niekiedy obowiązkowa, na przykład w sytuacji, kiedy mieszka się w rejonie epidemicznym. Nie daje ona gwarancji całkowitej ochrony, jednak zmniejsza ryzyko infekcji. Maski ochronne poleca się również nosić osobom chorym, które mogą rozsiewać bakterie i wirusy. Jeśli więc zauważymy u siebie objawy jakiejś choroby (kichanie, katar, kaszel), warto zaopatrzyć się w maskę. Maseczki medyczne są stosowane przez ludzi w regionach bardzo zanieczyszczonych, kiedy miasto boryka się ze smogiem i zanieczyszczeniami wywołanymi przez ruch drogowy.

invex remedies

Przechowywanie maseczek

Maseczki antywirusowe muszą być właściwie przechowywane. Nie mogą być trzymane w miejscach wilgotnych, które mogłyby doprowadzić do rozwinięcia się na nich drobnoustrojów chorobotwórczych. Dostępu do nich nie mogą mieć także zwierzęta.

Jeśli będziemy pamiętać o odpowiednim postępowaniu z maseczkami medycznymi, będą one stanowiły skuteczny sposób na zniwelowanie ryzyka infekcji drogą kropelkową. Każdy z nas na wyposażeniu swojej domowej apteczki powinien mieć dobrą jakościowo maseczkę antywirusową.

Powered By WordPress | FT Directory Listing